Výstava výtvarných prací v Domě Kryštofa z Gendorfu

13.5. proběhla vernisáž výtvarných prací žáků naší školy se zaměřením na přírodu a ochranu tetřívka obecného v Krkonoších. O ochraně přírody promluvil pan ředitel Palátka, mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný, ornitolog a autor komiksu Zachraňme Krakonošova kuřátka Dušan Vodnárek. Za Město Vrchlabí přítomné přivítala paní Mikšíková. Poděkování patří našim žákům, učitelům a kurátorce výstavy Věře Vodnárkové. Své příběhy z živočišné říše přečetli Martina Petráková a Samuel Kettner, vernisáž zpěvem otevřel pěvecký sbor p.u. Formanové, Liščata.

Výstava veřejnosti otevřena 14.5. – 25.5.2019, nad knihkupectvím KaT, ul. Pražská.

Dinopark v Polsku

Výlet do Dinoparku Szklarska Poreba

Ve čtvrtek 9. 5. 2019 se v rámci projektu „Vrchlabí a Kowary
– 8 škol společně“ vydali vybraní žáci 5. tříd spolu se žáky 4. tř. ze ZŠ nám. Míru do Dinoparku ve Szklarské Porebě v Polsku. Po menší komplikaci (kontrola silniční policií) jsme zdárně dorazili na místo. V dinoparku jsme navštívili kino 6D, vnější expozici modelů dinosaurů, vyřádili jsme se na prolézačkách a v lanovém parku. Setkali jsme se se žáky z Kowar a zbyl i čas na zakoupení občerstvení a suvenýrů.

Robosoutěž Praha 2019

Žáci ZŠ Školní  v Praze na ČVUT

Letos se již po druhé zúčastnili naši mladí roboťáci celostátní ROBOSOUŤĚŽE v Praze na ČVUT.
Dva týmy, Lišáci a Elektronky,  bojovaly úspěšně v silné konkurenci žáků z celé republiky. Lišáci se bez problémů probojovali po třech kolech do 24 členného finále a to ze šestého místa. Dívkám vyřazovací boje těsně unikly. Soutěžilo se s autonomním robotem, který měl za úkol sbírat různobarevné krychličky a zcela automaticky je zvedat a roztřídit do tří mimoúrovňových skladišť.  Úkol byl obtížný jak po stránce programu, tak bylo náročné zvolit i účelné a funkční konstrukční  řešení. Striktně byl omezen počet servomotorů a čidel, takže  konstrukce vyžadovala i velice důmyslné mechanické řešení.  Lišákům , pod vedením Adama Dosta,  se podařilo získat  výborné 7. místo . Po úspěchu na Robotiádě v Brně, kde chlapci obsadili skvělé třetí místo, je to zase velice cenné umístění. Nejde přímo o ta umístění, ale žáci získávají zkušeností, poznají nové prostředí a dokážou se prosadit v konkurenci mnoha týmů.

Na škole se snažíme posílit a zpopularizovat  polytechnické vzdělávání a technické obory.  Právě úspěšní Lišáci z devátého ročníku odcházejí na technické školy a budou se i nadále  věnovat studiu technických oborů a z toho máme upřímnou radost.

Děti  pod vedením pana učitele Sedláčka pracují  s roboty již třetím rokem, navštěvují pravidelně kroužek robotiky.  Přípravě na soutěže v Brně a v Praze věnovali mnoho hodin svého volného času      a to i o prázdninách.  Kroužek je  financovaný z grantu Města Vrchlabí, vybavení je pořízeno za finanční podpory závodu ŠKODA AUTO a.s.  Z této podpory jsme pořídili letos také novou 3D tiskárnu, kterou budeme používat v kroužku robotiky a 3D tisku. První tisky si již zkusili i žáci prvního stupně, kteří chodí na kroužek zábavné matematiky a logických her. 3D tiskárna se těší velkému zájmu a práce s ní je pro žáky velice atraktivní.

V současné době se většina úspěšných škol věnuje právě rozvoji těchto oborů a proto jsme rádi, že se nám i na naší škole – ZŠ Školní Vrchlabí podařilo tyto trendy zachytit.  Stát a ministerstvo školství sice stále zmiňuje nutný rozvoj polytechnického vzdělávání, ale cílená finanční podpora těchto moderních směrů výuky stále chybí.  A proto děkujeme Městu Vrchlabí a závodu ŠKODA AUTO  a.s. za jejich podporu. Ještě jednou gratulujeme úspěšným reprezentantům našeho města a přejeme mnoho úspěchů.

RNDr. Milan Sedláček – učitel ZŠ Školní Vrchlabí