Archiv autora: Dušan Vodnárek

Paví vejce

Žáci sedmých ročníků navštívili pořad Ekovýchovy KRNAP o ovocných odrůdách jabloní, třešní, višní, švestek a hrušní. Součástí programu byla i degustace a hodnocení kvality jablek pod vedením degustátora D. Bílka.

BIOFYZIKÁLNÍ MĚŘENÍ

Žáci 8.B se zúčastnili biofyzikálních laboratoří v prostorách vrchlabského gymnázia. Pomocí čidel a programu NeuLog měřili tělesnou teplotu, teplotu při tření, samovolného ochlazování suchého a mokrého čidla. Pomocí hmotnosti a výšky zjišťovali BMI index, tonometrem měřili tlak a tepovou frekvenci, spirometrem vitální kapacitu plic. Dále měřili sílu stisku v Newtonech a své hlasivky prověřili při měření hlasitosti v dB.
Poděkování patří panu učiteli Hanušovi a žákům fyzikálního kroužku.

Talenty pro firmy

Soutěž T-Profi

Poprvé jsme se zúčastnili soutěže T-Profi v Kablu ve Vrchlabí.
Dne 8. listopadu 2018 se zúčastnil náš tým Kablo 1 a Kablo 2 okresního kola soutěže T-Profi, kterou organizuje Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje. Tým Kablo 2 se umístil na krásném 2. místě (z 5 soutěžních týmů).

Společně se Střední školou strojírenskou a elektrotechnickou  jsme vytvořili 2 týmy Kablo 1 a 2. Cílem soutěže je prohlubování základních praktických dovedností a propagace existující spolupráce zaměstnavatelů a vzdělavatelů. Soutěží smíšené osmičlenné týmy, složené ze 3 žáků základní školy (5. třída) + 3 studentů střední školy (2. ročník) + 1 zástupce firmy + 1 pedagogického pracovníka. V daném časovém limitu týmy postaví a zprovozní dle zadání nové funkční zařízení na bázi polytechnické stavebnice (Merkur). Všechny absolvované disciplíny jsou hodnoceny porotou hodnotitelů na základě předem přesně popsaných hodnotících kritérií.

Závěrem musím poděkovat celému týmu Kablo 2, že bojoval statečně a podařilo se odevzdat v časovém limitu zcela funkční zařízení, což se všem týmům nepodařilo.

Složení našeho týmu: Kablo 2

ZŠ Školní Vrchlabí – Klára N, Markéta R., Helena H.

Složení našeho týmu: Kablo 1.

ZŠ Školní Vrchlabí – David Ř., Samuel H., Anežka K.

Pedagogický dozor za ZŠ – Mgr. Lukáš Kubelka

Zástupce firmy Kablo – Vít Chudoba a Miroslav Cee

Slavnostní předání vysvědčení deváťákům

28.6.2018 došlo ve velkém zasedácím sále MěÚ ve Vrchlabí k tradičnímu slavnostnímu zakončení školní docházky našich deváťáků, předání vysvědčení, pamětních listů a hrníčků s logem školy. S žáky a rodiči se rozloučil pan ředitel Palátka, místostarosta pan Vávra a třídní učitelé Jana Gaudelová a Stanislav Trýzna.

Fotogalerie: ZDE

Pohyb nás baví – výstava výtvarných prací

9.5.2018 byla vernisáží otevřena další výstava výtvarných prací žáků ZŠ Školní Vrchlabí. Výstavu připravovala p.u. Vodnárková, úvodní slovo pronesli p. ředitel Palátka, za sportovce p.u. Pleva a za Město Vrchlabí p. Mikšíková. Zpěvem a dramatickým ztvárněním zpestřili odpoledne Liščata z pěveckého kroužku p.u. Formanové a šesťáci pod vedením p.u. Paskové.

Fotogalerie: https://profesordv.rajce.idnes.cz/Pohyb_nas_bavi/

Ekopobyt na SEVERu v H. Maršově

I na jaře tohoto školního roku pokračují ekologické pobyty žáků ZŠ Školní Vrchlabí ve středisku ekologické výchovy SEVER v Horním Maršově. V dubnu do Maršova na pobejtek zavítali žáci 6. C a 7. A – ty na jedno dopoledne. Profesionálně vedené programy žáky seznamovaly pomocí 6 D technologie (slovo, hra, práce, vůně, chuť, zážitek) se zákonitostmi přírodní zahrady, s udržitelným podnikáním prostřednictvím simulačních her Jezero a Fishbanks. Biomonitoringem vodních bezobratlých hodnotili kvalitu vody v Lysečinském potoce, večer na hřbitově marně čekali na odpověď sýčka obecného (Ptáka roku 2018), který neodpovídal na nahrávku teritoriálního hlasu pouštěnou z reproduktoru (poslední sýček byl v Krkonoších slyšen patrně v roce 1996).  Abychom si myšlenku udržitelného života po čase zase oživili, chystáme se s šesťáky na úklid lužního lesíčka u rybníku Vejsplachy na konci dubna, kdy slavíme Den Země.
Program na SEVERu byl částečně hrazen z projektu Škola pro udržitelný život.

Obojživelníci Krkonoš

Tradičně v šestých třídách chodíme s žáky v rámci výuky přírodopisu na program o krkonošských i dalších obojživelnících. D. Bílek ze Správy KRNAP přednáší o biologii obojživelníků, seznamuje žáky s běžnými i vzácnějšími druhy. Žáci si všímají tvaru zorniček, poslouchají hlasy – hodí se jim to při závěrečném testování paměti a pozornosti. Také žáky seznamuje s možnostmi ochrany obojživelníků, zejména v čase migrace do míst rozmnožování, do trdlišť, která často leží za silnicemi, které se stávají pastí mnohým z nich. Žáci si také z blízka prohlíží čolky, mloky, letos na nás žáby nezbyly.

Foto: https://profesordv.rajce.idnes.cz/Obojzivelnici_KRNAP